Zagrożenia jakie czyhają na dzieci w grach przeglądarkowych

Największą grupą odbiorców gier są dzieci oraz nastolatkowie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż to właśnie oni mają najwięcej wolnego czasu, który mogą poświęcić na dowolną rozrywkę. Częstym wyborem są właśnie gry internetowe, czy przeglądarkowe, które zachęcają ciekawą fabuła, wysokiej jakości grafiką, a także możliwością interakcji z innymi graczami – znajomymi lub tymi, których dopiero co poznajemy w sieci. Właśnie tutaj pojawia się pewne niebezpieczeństwo.

Niebezpieczeństwo w grach multiplayer

Zagrożenie pojawia się w momencie, kiedy dziecko lub nastolatek zaczyna grać w grę z innymi graczami. Czasami są to znajomi ze szkoły, czy z podwórka, jednak zazwyczaj są to osoby kompletnie nieznajome. Jeżeli komputer stoi w pokoju dziecka lub gra ono w gry kiedy rodziców nie ma w domu, nie mają oni kontroli nad treściami jakie wymienia ono z innymi użytkownikami. Jak powszechnie wiadomo, środowisko gier młodzieżowych lub dziecięcych jest miejscem, gdzie można łatwo ukryć swoją tożsamość. Po drugiej stronie faktycznie może znajdować się drugie dziecko, jednak równie dobrze może to być oszust – osoba dorosła o nie do końca czystych intencjach.

Jak zapobiegać zagrożeniom

Aby uniknąć sytuacji, w której dziecko zgodziłoby się na spotkanie z osobą poznaną w grze, warto jak najwcześniej z nim o tym porozmawiać. Kilkuletnie dziecko być może nie do końca zrozumie jakie jest zagrożenie, jednak starsze dzieci oraz nastolatkowie nie powinni mieć z tym problemu. Dobrym pomysłem jest również kontrolowanie komputera, na którym gra dziecko oraz gier, do których ma ono dostęp. W ten sposób będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych lub wręcz niebezpiecznych sytuacji związanych z grami przeglądarkowymi.