Czy w grach komputerowych grasują oszuści?

Gry komputerowe wielu osobom kojarzą się albo ze spójnymi i wspierającymi społecznościami, albo z miejscem toksycznym, które sprzyja rozwijaniu się przemocy. Szczególnie sieciowe tytuły mogą mieć jednak jeszcze jedno oblicze. W nich bowiem łatwo jest naciąć się na oszustów, którzy wyłudzają pieniądze, dane osobowe, a czasem nawet kradną konta innym graczom.

Czy oszustwo w grach jest możliwe?

Gry sieciowe dają oszustom jedną ważną przewagę: pozwalają zachować pełną anonimowość. Gracz po drugiej stronie nigdy tak naprawdę nie wie, z kim ma do czynienia, nawet jeśli stara się lepiej poznać swojego nowego znajomego. Dzięki modulatorom głosu w bardzo łatwy sposób można zmienić wszystko, co jest potencjalnie dostępne. To sprawia, że szybko można złapać zaufanie i je wykorzystać. Mimo że w grach nie operuje się na prawdziwych pieniądzach, to często trzymane są w nich naprawdę wartościowe przedmioty. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby oszust wyłudzał oszczędności innych graczy, które przepłyną przez inne kanały.

Jak rozpoznać oszusta w grach?

Gry sieciowe nie są przyjaznym środowiskiem, szczególnie nie te, w których rotacja graczy jest spora. Nie da się wskazać cech albo znaków, które jednoznacznie wskazują na złe intencje drugiej osoby. Z natury większość ludzi jest w nich ostrożna i stara się nie ujawniać swoich danych, przez co ciężko jest zweryfikować nowych znajomych. Dlatego najlepiej jest podchodzić do każdego z nutą zdrowego dystansu. Nawet jeśli jest to tak popularna gra jak Fortnite. Każdy może podać fałszywe imię, kraj pochodzenia, wiek czy nawet płeć, dlatego nie należy do niczego się przywiązywać, dopóki nie pozna się danej osoby na żywo lub nie uzyska się dostępu do bardziej prywatnych mediów, na przykład Instagrama czy Facebooka.

Czego nie robić poznając ludzi w grach sieciowych?

Podstawową zasadą poznawania ludzi w sieci jest niepodawanie swoich danych. Niestety ta zasada sprawia, że nie możesz wymagać tego od drugiej strony, ale w ten sposób oboje się zabezpieczanie. Nigdy nie należy też wysyłać pieniędzy osobie w ten sposób poznanej. Tę zasadę należy rozszerzyć także na wartościowe przedmioty w tych grach, które umożliwiają wymianę. Jeśli dojdzie do oszustwa, trzeba jak najszybciej poinformować odpowiednich administratorów lub obsługę gry. Wtedy można upominać się o zwrot skradzionych przedmiotów. Niestety trzeba mieć świadomość, że policja w takich sytuacjach raczej nie będzie w stanie służyć pomocą.