Euro Truck Simulator 2 – zrozumieć fenomen gry

Co takiego ma w sobie Euro Truck Simulator 2, że mimo upływu lat wciąż cieszy się sporą popularnością? Dlaczego gracze tak chętnie sięgali po tę pozycję, mimo dość spokojnej i mało emocjonującej rozgrywki? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Euro Truck Simulator 2 to gra, która ukazała się w październiku 2012 roku z rąk SCS Software. Jest to dość prosty, a zarazem niezwykle wciągający symulator jazdy potężnymi samochodami ciężarowymi. Pokonywanie kolejnych kilometrów z naładowaną do pełna naczepą słuchając przy tym swojego ulubionego radia pozwala choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy kierowca tira.

Spokojna i przyjemna rozgrywka

W grze nie zaznasz zaskakujących zwrotów akcji, niespodziewanych sytuacji i mrożących krew w żyłach momentów. Fani tej pozycji zakochali się przede wszystkim w prostej i przejrzystej rozgrywce oraz nieskomplikowanej fabule. Gra idealnie sprawdzi się jako sposób na spędzenie wolnego czasu w spokojny i pozbawiony zbędnych emocji sposób. Jest również dobrym patentem na zaznajomienie się z kodeksem ruchu drogowego, bowiem za każde wykroczenie (przejechanie na czerwonym świetle lub przekroczenie dozwolonej prędkości) otrzymuje się mandat.

Prosta grafika

W grze Euro Truck Simulator 2 może nie zaznasz efektownych ujęć, czy zapierających dech w piersiach widoków, ale trzeba przyznać, że mimo upływu lat gra wciąż prezentuje się solidne pod względem wizualnym. Największą wadą jest jednak bardzo skromne opracowanie przestrzeni miejskiej. O ile „na trasie” gra wydaje się całkiem realistyczna i nie można mieć do niej większych zarzutów, o tyle po zameldowaniu się w mieście można się dość mocno rozczarować. Największe europejskie miasta ograniczone zostały niestety do kilku przecinających się ulic, których pokonanie zajmuje dosłownie parę chwil. Mimo to należy uważać, by przy skręcaniu w poprzeczną ulicę nie uszkodzić swojej ciężarówki lub naczepy, co skutkować może kosztownymi potrąceniami.

Symulacja biznesu

Poza samą jazdą z punktu A do punktu B, w grze należy zadbać również o odpowiedni rozwój prowadzonego przez nas biznesu. Dokonać można wielu inwestycji, kupując nowsze i ulepszone modele samochodów ciężarowych, biorąc na ten cel kredyt bankowy. Gra daje również możliwość zatrudnienia innych pracowników, którzy za określone wynagrodzenie pokonują trasę z załadowaną naczepą. Wraz z ukończeniem kolejnych zleceń otrzymuje się specjalne punkty, które wymienić można na umiejętności np. przewożenia ładunków niebezpiecznych.