Monitor zakrzywiony czy prosty – na jaki powinieneś się zdecydować?

Monitor zakrzywiony czy prosty? Który jest lepszym wyborem? Jakie zalety posiada prosty monitor a jakie krzywy monitor? Odpowiedzi na te pytania możesz znaleźć w poniższym artykule.

Czym charakteryzuje się monitor zakrzywiony?

Monitor zakrzywiony to rodzaj monitora, który ma zakrzywiony ekran, dzięki czemu jego obraz jest bardziej naturalny i plastyczny. Zakrzywienie wyświetlacza powoduje, że obraz na nim wyświetlany jest bardziej wyraźny i szczegółowy, a kontrast i jakość są na wysokim poziomie. Krzywy monitor może być także bardziej ergonomiczny niż prosty monitor, ponieważ pozwala on na szerszy zakres widzenia i zmniejsza odległość od oczu do ekranu. Krzywe monitory są często stosowane w domach i biurach. Szczególnie polecane są one osobom, które grają w gry komputerowe, ponieważ monitor zakrzywiony pozwala uzyskać bardziej realistyczne wrażenia wizualne.

Zalety zakrzywionego monitora

Monitor zakrzywiony charakteryzuje się znacznie lepszą jakością obrazu niż prosty monitor. Zakrzywione ekrany zapewniają niemalże stały kąt widzenia. Wśród monitorów Samsung curved warto wyróżnić monitor Samsung Ultra Wide, który posiada ultraszeroki panoramiczny ekran 21:9 o rozdzielczości Ultra WQHD, dzięki czemu pozwala na dobre widzenie obrazu z wielu kątów. Z kolei Samsung Curved 49 cali posiada pierwszy na świecie zakrzywiony monitor 49 cali 32:9, a także pozwala widzieć płynny obraz bez zniekształceń dzięki technologii FreeSync™ 2 oraz 1 ms (MPRT).

Jeżeli porównamy krzywy monitor do płaskiego monitora o tym samym rozmiarze, można odnieść wrażenie, że monitor zakrzywiony jest większy. Jest to efekt iluzji, a także tego, że krzywy ekran wydaje się otaczać użytkownika, dając iluzję większego rozmiaru. Na przykład monitor 27 cali będzie sprawiał wrażenie, jakby był o kilka cali większy niż jest w rzeczywistości.

Wspomniany krzywy monitor Samsung Curved 49 charakteryzuje się ultraszerokim 49-calowym ekranem z proporcjami 32:9, co oznacza, że sceny w grach będą zawsze widoczne w całości, a także w pełni zgodne z zamysłem ich twórców. Dodatkowo zakrzywiony panel o promieniu 1800R pozwala uczestnikowi całkowicie zanurzyć się w grze, a podczas oglądania filmów oraz przeglądania treści wideo zapewnia wrażenie zbliżone do oglądania filmów na ekranie w kinie iMax.

Na co zwrócić jeszcze uwagę, kupując monitor zakrzywiony?

Decydując się na monitor zakrzywiony, warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość ekranu. Informuje ona o jakości obrazu, który będzie wyświetlany. Choć najpopularniejszym standardem jest Full HD, nie brakuje także modeli 4K, a nawet Dual QHD. Monitory z zakrzywionym ekranem są urządzeniami panoramicznymi. Najszersze z nich mają proporcje 32:9. Gracze powinni zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy, a także jej rodzaj. Kluczowa jest także częstotliwość odświeżania obrazu. Im wyższa, tym płynniejsze będą dynamiczne sceny. W monitorze Samsung Curved 49 dostępna jest wysoka częstotliwość odświeżania 144 Hz, która gwarantuje wolne od zakłóceń sceny akcji. Można ją również zmienić na 60 Hz lub 120 Hz.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.