Jaki dysk SATA wybrać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Interfejs, jakim wyróżnia się dysk SATA, to popularne rozwiązanie, wykorzystywane aż do dzisiaj. Właśnie dlatego urządzenia z tej kategorii wciąż są chętnie kupowane. Czym dokładnie wyróżnia się ten rodzaj pamięci masowej? Na które dyski SATA warto zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Dysk SATA – najważniejsze informacje

Czym właściwie jest dysk SATA? To nic innego, jak rodzaj pamięci masowej oferującej możliwość wielokrotnego zapisu. Dyski SATA to przede wszystkim wysoka prędkość transmisji, ale istotną cechą jest obsługa praktycznie wszystkich systemów operacyjnych i płyt głównych komputerów. Gdzie zastosowanie mają dyski SATA? To oczywiście komputery stacjonarne, laptopy i serwery.

Dysk SATA SSD może posiadać szereg przydatnych narzędzi, z pomocą których zarządzenie nim jest jeszcze prostsze. O czym mowa? Może być to między innymi terminowa aktualizacja, monitorowanie stanu dysku i prędkości działania, a nawet poprawa jego wydajności.

Dysk SATA SSD – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Czym jeszcze może zaskoczyć dysk SATA SSD? Warto zacząć od rozwinięcia skrótu. Jest to Serial Advanced Technology Attachment, czyli interfejsu magistrali komputerowej łączący adaptery magistrali hosta z urządzeniami pamięci masowej. SATA zastąpił Parallel ATA, czyli w skrócie PATA. Przełom nastąpił w roku 2003.

Dysk SATA SSD to niewielkich rozmiarów kostka, która przypomina warianty dysków magnetycznych. Może mieć pojemność zaczynającą się od około 60 GB do nawet kilku TB. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, że przy montażu między jednostką stacjonarną a laptopem widoczne są pewne różnice. Dysk posiada podwójne złącza. W komputerach stacjonarnych należy podłączyć przewody do swojej jednostki. Instalacja w laptopie jest natomiast nieco prostsza. A jaki dysk SATA kupić?

Jaki dysk SATA kupić?

Jaki dysk SATA wybrać? Ciekawą propozycją są modele dostępne na stronie marki Samsung. Znajdziemy tutaj między innymi wariant 870 QVO, który należy do najnowszej, drugiej generacji dysków SSD z pamięcią QLC dostępnych w firmie Samsung. Jest to pojemność do 8TB w standardzie SATA.

Dzięki temu możliwości użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów są jeszcze większe. W tym przypadku maksymalny limit sekwencyjnych prędkości interfejsu SATA pozostaje na poziomie do 560/530 MB/s.

Wspomnieć należy też o technologii Intelligent TurboWrite ze zmiennym buforem. Dla użytkowników komputerów PC lub laptopów, które są wspierane przez standardowy 2,5-calowy format SATA,  . Sam dysk SATA SSD jest wygodny i prosty w podłączeniu.

Oferta marki Samsung to jednak znacznie więcej urządzeń z kategorii dysków o różnej pojemności i odmiennych parametrach. Użytkownicy mają więc do dyspozycji bogaty wybór, a to oznacza możliwość doboru odpowiedniego dysku do wielu komputerów stacjonarnych czy laptopów.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Jeżeli dostępność aktualizacji doznaje jakichkolwiek ograniczeń (np. nie jest dostępna dla wszystkich urządzeń wskazanego typu), rekomendujemy wskazanie tego w przypisie.

Samsung nie podaje na stronie żadnych disclaimerów w tym temacie.