Na czym polega e-sport? Jaka jest jego przyszłość?

Z pewnością przynajmniej raz spotkałeś się z określeniem e-sport. Czym on jednak tak naprawdę jest i jakie są różnice pomiędzy nim, a sportem znanym nam od lat?

E-sport to pojęcie stosunkowo młode, które rozwija się jednak w zawrotnym tempie. Jeszcze do niedawna traktowany był z przymrużeniem oka, ale ogromne zainteresowanie i coraz większa popularność zmieniła jego postrzeganie w oczach wielu osób.

Czy e-sport to forma sportu?

Od kilku lat toczy się zażarta dyskusja, czy granie w gry komputerowe można zakwalifikować jako aktywność fizyczną. E-sport ma całą rzeszę swoich wiernych fanów, ale też przeciwników, którzy zgodnie twierdzą, że nie ma on nic wspólnego ze sportem. Prawda leży jednak gdzieś pośrodku. Z jednej strony racja – granie w FIFĘ, czy Counter-Strike’a nie można uznać za sport, bo poza klikaniem w klawiaturę lub pada nie generuje ono znaczącej aktywności fizycznej. Z drugiej zaś strony e-sportowcy mają wiele wspólnego z prawdziwymi sportowcami. Podobnie jak oni poświęcają mnóstwo czasu na dojście do perfekcji. Trenują przez wiele lat, by osiągnąć upragniony poziom oraz ponoszą porażki i święcą triumfy na imprezach, które przypominają wielkie wydarzenia sportowe.

Kluby e-sportowe

Rosnąca w niesamowitym tempie fascynacja rozgrywkami e-sportowymi wpływa też na aspekt finansowy tej dyscypliny. Ogromne zainteresowanie turniejami e-sportowymi, w których udział biorą profesjonalne zespoły z dokładnie wyselekcjonowanymi graczami, przyciąga też potężnych sponsorów. Kwoty, jakie otrzymują najlepsi gracze w światowych turniejach mogą przyprawić o zawrót głowy nawet największego sceptyka takiej formy spędzania czasu wolnego. „Granie na komputerze” już od dłuższego czasu stało się dochodowym zajęciem, a relacje z wirtualnych zmagań relacjonuje coraz więcej otwartych telewizji.

Przyszłość e-sportu

Wielu osobom, zwłaszcza w starszym wieku lub o nieco bardziej konserwatywnych poglądach może się to nie podobać, ale rozwój e-sportu postępuje w galopującym tempie i przyciągał będzie coraz więcej osób w młodym wieku. Być może rozgrywki internetowe w najmłodszych grupach wiekowych niebawem staną się nawet bardziej popularne niż największe wydarzenia sportowe z Mistrzostwami Świata w piłce nożnej lub Igrzyskami Olimpijskimi na czele. Ważne jest jednak, by przy całej popularności e-sportu nie zapomnieć o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Duża w tym rola najpopularniejszych obecnie e-sportowców, którzy stają się idolami dla młodego pokolenia.