Test wydajności komputera – jak go dobrze przeprowadzić?

Dokładne sprawdzenie wszystkich podzespołów przed zakupem komputera z pewnością ma duży sens. W końcu nikt z nas nie chce źle zainwestować swoich pieniędzy i cieszyć się długi czas z dobrej jakości sprzętu. Nie każdy jednak po pewnym czasie przekonani są do testowania wydajności własnego komputera. Warto jednak od czasu do czasu sprawdzić kondycję urządzenia i jak wypada na tle aktualnie dostępnych sprzętów.

Po co przeprowadzać test wydajności komputera?

Test wydajności komputera to dość szybka czynność, którą możemy wykonać w zaciszu swojego domu. Wiąże się ona zazwyczaj z koniecznością kilkukrotnego powtórzenia wyników i skorzystania z różnych programów, aby mieć pewność co do uzyskanych informacji. W celu sprawdzenia wydajności komputera nie musimy korzystać z całego arsenału odmiennych testów. Wystarczy kilka dobrych programów testujących, które wymienimy poniżej.

Testy procesora

W tym celu polecamy użyć Geekbench 5. To test multiplatformowy, który dostępny jest nie tylko na klasyczne komputery, lecz też urządzenia Apple, które posiadają system operacyjny Linux, a także na smartfony z systemem iOS oraz Android.

Testy karty graficznej

Do testów karty graficznej może wystarczyć nam zwykła gra. Jednak jest to dość kłopotliwe, gdyż pomiar liczby klatek na sekundę jest trudny, a porównanie wyników z wynikami innych jest problematyczne.

Testy dysku SSD

Do tego typu testów polecamy aplikację Crystal Disk Mark. Wykonanie test za pomocą tego programu trwa jedynie kilka minut, a wyniki są wiarygodne i powtarzalne.

Jak możemy zauważyć wykonanie kilku podstawowych testów wydajności to bardzo prosta sprawa, a czasami może być bardzo przydatnym narzędziem w celach diagnostycznych. Umożliwiają ocenę wydajności komputera i porównanie go z innymi jednostkami dostępnymi na rynku.