Jakie są rodzaje myszek? Czym się różnią?

Decydując się na zakup myszy, musimy określić przede wszystkim jej przeznaczenie. Na rynku mamy kilka rodzajów myszek, które oferują różną funkcjonalność. Mysz do użytku domowego lub biura będzie znacznie różniła się od myszki do gier. Podpowiadamy, jakie są rodzaje tego urządzenia i czym się między sobą różnią.

Mysz optyczna czy laserowa?

Oba rodzaje myszy co do zasady funkcjonują podobnie. Różnice tkwią w szczegółach, dlatego jeżeli posiadamy dylemat, jaką mysz wybrać w pierwszej kolejności należy poznać zasadę działania myszy optycznej, laserowej oraz BlueTrack.

Jak działa mysz optyczna?

W optycznej myszce światło jest emitowane przez diodę LED. Wiązka jest wysyłana w stronę podłoża, od którego się odbija i wraca do sensora, który w ten sposób odczytuje położenie urządzenia. Taka technologia pozwala na korzystanie z myszki na różnych powierzchniach, zarówno chropowatych, jak i gładkich. Myszka nie posiada także praktycznie żadnych mechanicznych elementów, jest więc odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Nie jest jednak tak precyzyjna jak laserowy odpowiednik, lecz z pewnością zapłacimy za nią o wiele mniej.

Jak działa mysz laserowa?

W tym przypadku działanie oparte jest o światło, które emitowane jest przed diodę lasera. Wiązka trafia dokładnie w pojedynczy punkt, co sprawia, że urządzenie jest o wiele bardziej precyzyjne. Myszki laserowe z tego powodu są produktem, który cieszy się uznaniem wśród grafików, fotografów, filmowców, miłośników gier oraz inżynierów. Należy pamiętać, że myszka laserowa potrzebuje odpowiedniego podłoża. Powinno być jak najbardziej równe oraz twarde. Najlepszym sposobem jest kupno odpowiedniej podkładki.

Myszki BlueTrack

Kolejną propozycją są myszki BuleTrack. Jej działanie możliwe jest przez emitowanie niebieskiego światła diody LED oraz zaawansowane optyczne układy wraz z szerokokątną soczewką. Może być używana na każdym rodzaju powierzchni i jest bardzo precyzyjna. Ich cena jednak nie należy do najniższych.