Jaka klawiatura komputerowa jest najlepsza? Jak wybrać?

Klawiatura to swojego rodzaju łącznik między komputerem a użytkownikiem. Umożliwia prawidłową obsługę sprzętu oraz wygodną pracę. Wybór odpowiedniej klawiatury dla gracza lub osoby pracującej jest bardzo istotny. Rzutuje na komfort użytkowania, stopień zmęczenia dłoni i wspomaga pisanie. Jak wybrać dobrą klawiaturę? Na co zwracać uwagę?

Rodzaje klawiatur

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klawiatur. Jest to:

  • Klawiatura tradycyjna – jest najbardziej popularna i powszechna. To idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują klasycznych rozwiązań. Użytkownik do dyspozycji ma tradycyjny układ klawisz oraz klasyczną budowę;
  • Klawiatura multimedialna – oprócz zwykłych klawiszy znajdziemy w niej dedykowane do konkretnych funkcji klawisze. To np. przycisk Play, Stop. Mogą być to także klawisze uruchamiające aplikację, lub różne dodatki dla graczy;
  • Klawiatura numeryczna – służy do biznesowych zastosowań. Najczęściej podłączana jest do komputera lub laptopa kablem USB.

Dobór klawiatury według zastosowania

Odpowiedni wybór klawiatury powinien brać pod uwagę charakterystykę pracy. Każdy użytkownik potrzebuje czegoś innego, tak więc urządzenie musi być dobrane z myślą o jego przeznaczeniu.

Klawiatura dla gracza

Taki sprzęt posiada specjalną linię klawiatur przeznaczonych dla graczy. Takie urządzenia posiadają dodatkowe funkcje, gadżety i podświetlenia, które umilają wszelkiego rodzaju rozgrywki. Posiada wysokiej jakości materiały, które odporne są na ścieranie i uszkodzenia. Klawisze są rozmieszczone ergonomiczne i podświetlane. Występują także programowalne przyciski, którym można przypisać wybraną funkcję.

Klawiatura dla programisty

Długie siedzenie przed komputerem wymaga ergonomicznej klawiatury, która zapobiegnie poważnym schorzeniom jak np. zespół cieśni nadgarstków.

Klawiatura do pisania

Tworzenie obszernych artykuł będzie wygodniejsze, jeżeli wyposażymy się w klawiaturę mechaniczną, która posiada podkładki pod nadgarstki.