Szeroki monitor — jaki rozmiar monitora wybrać?

Wybór monitora o dużej szerokości na początku może wydawać się trudniejszy niż jest w rzeczywistości. Wszystko za sprawą ogromnego wyboru modeli pod względem ceny, rozdzielczości, przekątnej oraz samego wyglądu i kształtu obudowy. Weźmy pod lupę dwa najpopularniejsze monitory — 49” i 34”, i sprawdźmy, jakie mają największe wady, zalety i w jakich sytuacjach przydadzą się najbardziej.

Przekątna i rozdzielczość ekranu, czyli dwa istotne parametry

Wybór odpowiedniego monitora panoramicznego warto zacząć od podjęcia decyzji na temat jego wielkości. Każdy monitor, nie tylko panoramiczny, posiada określoną rozdzielczość oraz przekątną ekranu. Rozdzielczość to liczba pikseli wyświetlanych w poziomie i w pionie na matrycy, a przekątna to faktyczna szerokość ekranu mierzona po skosie i podawana w calach. Oba parametry mają na siebie wpływ, bo im większa przekątna, tym większa powinna być rozdzielczość.

Dlaczego są zatem tak istotne? Szeroki monitor o naprawdę dużej przekątnej będzie posiadał o wiele większą rozdzielczość ekranu, czyli wyświetlany przez niego obraz będzie charakteryzował się ogromną liczbą szczegółów. Analogicznie, mniejszy ekran to obraz z mniejszą liczbą detali. Zatem zastanów się, jakie masz wymagania odnośnie nowego monitora i czy potrzebujesz najlepszego możliwego obrazu.

Monitor panoramiczny 49 cali vs. 34 cale — porównanie

Podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma monitorami to oczywiście wielkość samego ekranu, czyli wartość przekątnej. Monitor panoramiczny 34 cale należy do modeli o średniej wielkości, stąd też jest jednym z najchętniej wybieranych produktów do grania, oglądania filmów lub wykonywania obowiązków związanych z pracą. Jest po prostu optymalny — nie zajmuje wiele miejsca na biurku, są dostępne modele oferujące wysoką rozdzielczość oraz z dużą liczbą Hz, które gwarantują, że możesz grać bez rwania i klatkowania ekranu, ale znajdziesz także budżetowe w zupełności wystarczające do pracy.

Co z monitorem panoramicznym 49 cali? W tym wypadku jeszcze większa przekątna również idzie w parze z jeszcze wyższą rozdzielczością prezentowanego obrazu. Na pewno docenią to najbardziej wymagający użytkownicy, którzy poszukują monitora dającego najlepsze wrażenia wizualne podczas grania w gry. Ze względu na swoje parametry i kształt, monitor 49” pozwala na totalne zanurzenie się w świecie gry. Niestety, ogromne rozmiary i specyfikacja podzespołów wpływają również na bardzo wysoką cenę, co dla wielu osób może okazać się barierą nie do przeskoczenia.

Podsumowanie

Szerokie monitory dostępne są w wielu konfiguracjach. Dwa najpopularniejsze z nich to monitory 49 i 34 cale. Różnice pomiędzy modelami o tej wielkości są dość spore — nie tylko ze względu na sam rozmiar, ale i inne parametry, które są z nim powiązane (np. rozdzielczość ekranu). Przed zakupem monitora weź pod uwagę przeznaczenie samego monitora, Twoje preferencje, potrzeby oraz budżet cenowy. Tylko wtedy dokonasz najwłaściwszego wyboru w swojej sytuacji.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.