Przykłady 5 fajnych gier z konsoli GBA

Konsola GBA, czyli Game Boy Advance, to popularna przenośna konsola do gier. Może w Polsce nie zdobyła takiej popularności i nie sprzedała się w takiej ilości jak za granicą, ale nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra konsola z wieloma ciekawymi tytułami. Bardzo wiele popularnych tytułów było w tamtym czasie przerabianych na wersję przenośną na konsolę GBA. Były to wersje uboższe, gorsze graficznie i po prostu uproszczone do możliwości konsoli, ale to nie oznacza, że były złymi grami. Poniżej podam 5 przykładów fajnych gier na GBA.

1. Contra Advance – The Alien Wars Ex

Contra to bardzo popularna gra, a zatem nie mogło jej zabraknąć na wersji przenośnej. Wcześniej GB i GBC też dostały swoją wersje Contra. Contra Advance – The Alien Wars Ex jest traktowana jako tytuł ekskluzywny na GBA, co jest prawdą, ale jest to wersja bardzo podobna do wersji z SNES Contra III: The Alien Wars różni się odrobinę mechaniką gry i w wersji GBA są 2 lub 3 inne misje, a reszta jest niemalże identyczna. Jednak gra jest bardzo dobra i nawet teraz warto w nią zagrać.

2. Duke Nukem Advance

Kolejna bardzo popularna gra, która została wydana na wersję przenośną. Gra oferuje to co Duke Nukem powinno. Dużo akcji i strzelania, bossy, sekrety i śmieszne wstawki głównego bohatera. Na liczbę i jakość broni też nie można narzekać. Grafika trochę pikselowa, ale najbardziej liczy się rozrywka, a tego gra dostarcza dużo.

3. Mario Kart: Super Circuit

GBA to firma Nintendo, a Nintendo słynnie z Mario, więc i tutaj nie mogło go zabraknąć. Mario Kart: Super Circuit to gra wyścigowa, gdzie rywalizują ze sobą postacie znane ze świata Mario. Utrzymana w humorystycznym tonie. Postacie w czasie wyścigu mogą podkładać sobie różne przeszkody, a jednocześnie musza skupić się na trasie i zajęciu jak najwyższego miejsca.

4. Tekken Advance

Tekken to jedna z najpopularniejszych bijatyk, zatem nic dziwnego, że swoją wersję dostała konsola GBA. Jest ona oczywiście uproszczona i nie ma co oczekiwać skomplikowanych kombinacji ciosów jak na PSX czy PS2, ale mimo wszystko gra się przyjemnie i jakiś tam system walki gra posiada, można wykonać coś bardziej skomplikowanego niż kopnięcie, czy uderzenie ręką.

5. ISS Advance

Coś dla fanów piłki nożnej. Uproszczona wersja International SuperStar Soccer. Nie miała takiej mechaniki jak wersje na konsole stacjonarne, ale była to gra przyzwoita. Umożliwiała rozegranie szybkiego meczu na przykład podczas jazdy autobusem, a w czasie dłuższych podróży można było rozegrać np. mistrzostwa świata.
Konsola GBA miała wiele bardzo dobrych gier, a 5 wyżej wymienionych to tylko przykłady. Piękno gier polega na tym, że każdy ma inny gust lubi inne gatunki gier, to co dla jednego jest nudną grą dla innych może okazać się hitem. Są oczywiście też gry uniwersalne, gdzie większość graczy ocenia je pozytywnie i gra, nawet jeśli za danym gatunkiem nie przepada.