Kierownica dla graczy – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Gry wyścigowe to iście fascynująca rozgrywka, pełna wyzwań oraz wrażeń. Jeżeli chcemy wznieść się na jeszcze wyższy poziom ekscytacji, warto pomyśleć o zakupie kierownicy do gier. Mimo że nowoczesne gamepady bardzo dobrze radzą sobie z grami wyścigowymi, to jednak nic nie zastąpi tego gadżetu. Jaką kierownicę kupić i czym się kierować przy jej zakupie?

Kompatybilność

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na to, czy w ogóle kierownica będzie optymalnie funkcjonowała z naszym sprzętem, jest jej kompatybilność. Na samym początku musimy określić, na jakim sprzęcie będziemy korzystać z tego gadżetu. Im szersza kompatybilność kierownicy, tym większa możliwość podłączania jej do różnych urządzeń.

Kąt obrotu kierownicy

To jeden z najważniejszych parametrów, które odwzorowują zachowanie tradycyjnej kierownicy. Im szerszy jest kąt obrotu, tym bardziej komfortowa będzie rozgrywka. W mało wymagających grach wyścigowych wystarczy kąt obrotu rzędu 180-270 stopni. Jednak w przypadku chęci prawdziwego odwzorowania torowych wrażeń, warto zakupić kierownice, która posiada zakres 900 stopni (2,5 obrotu).

Kierownica  w systemie modułowym

Sama kierownica to jednak nie wszystko. Warto, aby istniała możliwość wsparcia jej dodatkowymi modułami. Mowa tutaj o drążku zmiany biegu, sprzęgle i hamulcu ręcznym. Dzięki takim elementom gra będzie jeszcze bardziej realistyczna i przypominała prowadzenie normalnego samochodu.

Skrzynia biegów

Jeżeli przy dodatkowych elementach kierownicy jesteśmy, to warto zwrócić uwagę również i na nie. Większość kierownic wyposażona jest w łopatki w celu zmiany biegu lub drążek. Pierwsze rozwiązanie odwzorowuje samochody sportowe z automatyczną skrzynią biegów. Druga posiada prostą możliwość zmiany biegów (góra/dół). Ostatnia możliwość to skrzynia biegów z sześcioma pozycjami lewarka i biegiem wstecznym.

Pedały gazu i hamulca

Panel z pedałami można kupić w wersji analogowej lub cyfrowej. W pierwszym przypadku gaz można dodawać dowolnie, a samochód będzie przyspieszał wprost proporcjonalnie do wciśnięcia pedała. Zapewnia to duży realizm gry.

W drugim przypadku po wciśnięciu gazu przepustnica otwiera się i nie można kontrolować ilości dodawanego gazu.