Karta microSD o pojemności 256 GB – czy warto?

Teoretycznie wybierając kartę pamięci microSD do smartfona, wystarczy zdecydować, jakiej ma być pojemności. To tylko pozornie tak prosty wybór, bowiem zapominanie o innych parametrach może prowadzić do mało komfortowej eksploatacji. Jaką kartę microSD do smartfona wybrać? Czy 256 GB to wystarczająca pojemność?

Pojemność, bezpieczeństwo, czy niezawodność?

Czy trzeba wybierać pomiędzy tymi trzema istotnymi parametrami? Kupując karty pamięci microSD niektórych nieznanych producentów – niekiedy tak. Użytkownicy skuszeni bardzo dużą pojemnością w niskiej cenie, mogą nie zwrócić uwagi bardzo niską wydajność, prędkość transferów czy sprawność. Bywa, że producent, który nie miał odwagi się podpisać pod taką kartą, nie chce również zdradzać niezwykle przeciętnych parametrów. Cóż z tego, że karta pamięci będzie miała przyzwoitą pojemność, skoro już po zapełnieniu niewielkiej części, prędkość transferów drastycznie spadnie i korzystanie ze smartfona stanie się udręką. Przecież nie o to chodzi! Korzystanie ze smartfona ma być łatwe, sprawne i przyjemne!

Dlatego też wybierając pojemną kartę pamięci microSD warto zwracać uwagę również na inne parametry. Jakie? Przede wszystkim prędkości odczytu/zapisu danych. Przykładowo model Samsung EVO Plus, dostępny w wersjach o pojemności 64, 128, 256 a nawet 512 GB, gwarantuje swoim użytkownikom zarówno imponującą pojemność na ich treści (filmy, muzykę, gry, dokumenty, zdjęcia itp.), jak i wydajność z najwyższej półki. Szybkość transferu danych w odczycie dochodzi do 130 MB/s gwarantując sprawny i bezproblemowy dostęp do danych nawet po zapełnieniu znacznej części karty pamięci. Nie ma znaczenia, czy korzystasz dopiero z 10, czy 210 GB przestrzeni. A co, jeśli priorytetem jest przede wszystkim bezpieczeństwo i integralność zapisanych danych?

Zwykli użytkownicy raczej nie korzystają z karty bezustannie, a jedynie wtedy, gdy robią zdjęcie lub instalują grę. Są jednak tacy, którzy wykorzystują smartfon do pracy polegającej np. na monitorowaniu, edycji zdjęć lub filmów, ciągłym transferze danych i pracy z dyskiem w chmurze, wykorzystują pełnię możliwości swojej karty pamięci. Mówiąc w prostych słowach – karta pamięci microSD nie ma chwili wytchnienia! W tak ekstremalnych zadaniach najlepiej sprawdzi się karta Samsung PRO Endurance, która oferuje ponadprzeciętną, imponującą wręcz sprawność. Model ten dostępny jest w wersji do 256 GB i stanowi nie tylko idealny wybór dla bardzo aktywnych użytkowników, ale również dla urządzeń przeznaczonych do ciągłego monitoringu. Mówimy o kamerach domowych, przemysłowych, jak również kamerach sportowych, samochodowych itp. Karty pamięci PRO Endurance w odmianie 256 GB są w stanie wytrzymać do 140 000 godzin, co w przeliczeniu daje około 16 lat ciągłej rejestracji filmów i nadpisywania danych.

Artykuł powstał przy współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.