Jaka myszka dla gracza - laserowa czy optyczna? - 1 2024

Jaka myszka dla gracza – laserowa czy optyczna?

Myszka jest jednym z tych elementów wyposażenia każdego gracza, która w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość rozgrywki. Z tego powodu zwykło się mówić, że stanowi ona kluczową część gamingowców, jeśli chcą efektywnie rywalizować z innymi graczami. Podpowiadamy, jaki rodzaj myszki wybrać.

Zanim zdecydujemy się na zakup myszki do gier, przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o swoich wymaganiach i preferowanym stylu. Ważne są takie czynniki, jak ulubiony sposób chwytu, rozdzielczość czy też specjalne, dodatkowe funkcje. Warto więc pomyśleć, który z rodzajów myszek sprawdzi się lepiej – laserowe czy optyczne.

Zalety i wady myszek laserowych

Czujniki laserowe w myszach optycznych mogą w niektórych przypadkach pracować na znacznie szerszej palecie różnych powierzchni, a dodatkowo zapewniają wyższe wartości rozdzielczości. Z drugiej jednak strony maksymalne wartości dostępnych obecnie na rynku czujników laserowych są tak wysokie, że przy pracy z maksymalną czułością są niemal bezużyteczne.

Wysokość reakcji czujnika w myszach laserowych, a więc odległość, z której czujnik w dalszym ciągu rejestruje ruch jest w modelach laserowych niższa niż w przypadku sprzętów optycznych. Oznacza to, że gracze z pewnością odczują ten aspekt, bowiem w ich przypadku bardzo często dochodzi do zmiany pozycji myszki w trakcie gry.

Laserowa czy optyczna dla graczy?

Wady dotyczące myszek laserowych spowodowane są właściwościami światła laserowego. Z uwagi na to, że jest ono bardziej skoncentrowane i wysokoenergetyczne niż światło IR, dochodzi do rejestrowania znacznie większej informacji o powierzchni, a niekiedy są one zupełnie niepotrzebne z punktu widzenia przebytej przez myszkę odległości.

W zależności od posiadanego modelu i powierzchni, po której się przemieszcza skala tego błędu waha się w granicach 5-6%. W kontekście grania w gry komputerowe jest to odczuwalne. W przypadku najlepszych myszy optycznych błąd pomiaru występuje zaledwie w jednym na 100 takich przypadków. Z tego powodu sensor optyczny jest w stanie zagwarantować większą precyzję.