Jakie słuchawki dla gracza? Czym się kierować przy zakupie?

Jednym z niewątpliwie najważniejszych elementów, które każdy gracz powinien posiadać w trakcie rozgrywki są słuchawki. Na rynku dostępnych jest mnóstwo ich rodzajów i modeli, przez co decyzja o zakupie jednego konkretnego może być dość trudna. Warto więc kierować się pewnymi wskazówkami, które pozwolą na możliwie najlepszy wybór.

Słuchawki gamingowe są zdecydowanie jednym z ważniejszych elementów będących na wyposażeniu graczy. Dzięki nim wygodnie możemy komunikować się z innymi graczami podczas rozgrywki online, ale także znacznie lepiej słyszeć np. nadchodzącym przeciwników. Na co więc zwrócić uwagę, aby być zadowolonym z zakupu?

Rodzaj słuchawek i sposób połączenia

Na rynku znajdziemy przede wszystkim trzy główne rodzaje słuchawek: nauszne, douszne i dokanałowe. W przypadku graczy zdecydowanie najlepszym modele będą pierwsze. Słuchawki nauszne pozwalają odciąć się od dźwięków zewnętrznych i w całości skupić się na grze. Dwa pozostałe modele są zazwyczaj wybierane przez osoby, dla których nauszne są nieco niekomfortowe i niewygodne.

Dodatkowo przy wyborze słuchawek warto zwrócić uwagę na sposób łączenia. Na rynku znajdziemy przewodowe (łączone do komputera przez USB lub mini jack), a także bezprzewodowe (bluetooth lub sygnał radiowy). Pierwsze z nich zapewniają lepszą jakość dźwięku i łączność, zaś w przypadku drugich największą zaletą jest niekrępowanie ruchów.

Inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę

Po tym, jak dokonamy wyboru słuchawek w zakresie ich rodzaju i sposobu łączenia, warto zwrócić uwagę na bardziej konkretne parametry. Jednym z kluczowych jest pasmo przenoszenia, czyli częstotliwość dźwięku wyrażana w hercach. W tradycyjnych modelach waha się ona od 20 do 20 000 Hz.

Drugi czynnik to zniekształcenia harmoniczne, które standardowo powinny się mieścić w przedziale 0,1-0,5%. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na poziom natężenia dźwięku (około 100 dB), wagę słuchawek i to, czy dany model posiada kartę dźwiękową USB.

Ponadto przy wyborze słuchawek warto zwrócić uwagę na kilka pomniejszych czynników. Jeśli decydujemy się na przewodowy model, cenną informacją jest długość kabla, która stanowi o wygodzie korzystania. W przypadku bezprzewodowych możemy także sprawdzić informacje na temat czasu, przez jaki będą działać bez ładowania.