0 A.D. – godny następca Age of Empires

Starsi gracze zapewne z rozrzewnieniem wspominają pierwszą z serii doskonałych gier strategicznych Microsoftu – Age of Empires. Mogliśmy tam prowadzić do zwycięstwa jedną z wybranych starożytnych cywilizacji. Gra ma już swoje lata, ale dla tych, którzy żywią sentyment do toczenia potyczek na starożytnych polach bitew, pojawiła się ciekawa alternatywa: 0 A. D.

0 A. D., podobnie jak Age of Empires, należy do gatunku RTS (Real-time strategy) i wyraźnie się na nim wzoruje. Posiada przy tym odpowiadającą współczesnym standardom oprawę graficzną i kilka rozwiązań, których w oryginalnym Age of Empires nie znajdziemy. A co najlepsze, ta doskonała gra strategiczna dostępna jest całkowicie za darmo! Czuwa nad nią grupa deweloperów z Wildfire Games, a swoją pracę udostępnia na licencji Open Source! RTS jest dostępny zarówno na systemach MS Windows, jak i na Linuxie.

Choć oficjalnie gra nie jest jeszcze ukończona, to już możemy przenieść się za jej pośrednictwem w starożytność i poprowadzić do zwycięstwa jedną z dostępnych w grze cywilizacji. 0 A. D. to doskonały RTS, który zapewnić może długie godziny rozrywki, wszystkim lubiącym gry strategiczne. Oprócz przyjemnej dla oka grafiki, dostajemy również wspaniałą oprawę muzyczną, za którą stoi Omri Lahav. Doskonale oddaje ona klimat starożytnych imperiów.

Kolejne, udostępniane przez twórców gry wersje dodają do rozgrywki coś nowego. Mapy, na których toczyć możemy pojedynki, tryby gry, a czasem nawet nowe cywilizacje. Do boju możemy poprowadzić m. in. Spartan, Rzymian, Brytów, Seleucydów, Macedończyków, Persów, a nawet afrykańskich Kuszytów. Cywilizacje różnią się wojownikami, jakich możemy rekrutować, drzewem technologi, a także budynkami. To czyni rozgrywkę bardo urozmaiconą.

0 A. D. nie doczekało się jeszcze wprawdzie wersji finalnej, ale już dziś dzieło deweloperów z Wildfire Games potrafi dostarczyć całkiem pokaźnej dawki rozrywki wszystkim fanom starego, dobrego Age of Empires, starożytności i RTSów. Zdecydowanie warto wypróbować tą grę, zwłaszcza, że to nic nie kosztuje.