Gra FIFA i jej fenomen, czyli emocje

Gry komputerowe to już stały element rozrywki. W ich historii powstało już sporo legendarnych tytułów. Jest jednak kilka takich, które wybijają się ponad inne legendy. Decydują o tym różne składniki – i mogą być one różne dla różnych gier. Jednym z takich składników są emocje, które dzięki grze możemy poczuć. Na pewno dostarczy ich nam w dużych ilościach piłkarska gra FIFA.

Fenomenalne emocje

Co stoi za fenomenem tej gry i dlaczego są to właśnie emocje? Odpowiedź na to pytanie jest całkiem prosta. Emocje towarzyszące grze FIFA są bardzo podobne do tych, które towarzyszą prawdziwym piłkarskim rozgrywkom. To w obu tych przypadkach w ciągu sekundy mogą one nagle sięgnąć zenitu, to tutaj w ciągu sekundy może się wszystko odwrócić. Często decyduje jedna bramka, jeden błąd, przez który traci lub zdobywa bramkę drużyna, której kibicujemy lub którą sterujemy. Nie ma przypadku w tym, że to przede wszystkim piłka nożna sprawia, że trybuny potrafią się „zagotować”. To tutaj najczęściej napięcie jest uwalniane nagle. I to nie tylko podczas sytuacji bramkowych i podbramkowych. W innych sportach drużynowych (siatkówka, koszykówka) takie emocje możemy mieć pod koniec, a często do nich nawet nie dochodzi, bo już wcześniej któraś z drużyn odskakuje rywalowi.

Wpływ na wydarzenia

Gra FIFA daje jednak dodatkowo to, że to my także o tych emocjach decydujemy, to my sami je tworzymy. Nie jesteśmy tylko biernym i bezsilnym obserwatorem. W ferworze walki nie liczy się, że to jest „tylko” gra. Zapominamy o wszystkim – ważne jest tylko to, żeby strzelić gola – możemy poczuć na własnej skórze, co to jest instynkt snajpera – i samemu go nie stracić. Obrona też dostarcza niesamowitą ilość emocji – zablokowanie wślizgiem strzału w ostatniej minucie, co decyduje o naszym zwycięstwie, to też radość na wysokim poziomie. Po prostu poczujemy to, co czują piłkarze na poszczególnych pozycjach, a to jest nie do przecenienia dla fana piłki nożnej, a także dla fana rozrywki, jaką są gry komputerowe. Nie możemy zapominać też o czymś takim jak e-sport, gdzie te światy jeszcze bardziej się łączą, szczególnie właśnie w takim czymś jak piłka nożna. Do emocji wynikających z samej rywalizacji dochodzą tu często niemałe pieniądze.

Ogólnie emocje to najważniejsza część naszego życia, to one wszystko napędzają, więc fakt, że są wśród najważniejszych kryteriów określających poziom gier komputerowych, nie może dziwić. Tak samo, jak to, że to właśnie dla nich gra FIFA jest co roku wyczekiwana i wykupowana przez graczy, którzy wśród nich chcą poczuć także te, które odczuwają ich idole oglądani na boisku.