Jakie gry dla dzieci wybierać

W obecnej dobie technologii dzieci już od najmłodszych lat mają dostęp do urządzeń elektronicznych. Czasami potrafią obsługiwać je dużo lepiej niż rodzice, nie mówiąc już o dziadkach. Mają dostęp do wielu darmowych oraz płatnych platform z grami. Potrzebna jest tutaj ostrożność rodziców, gdyż jeśli nie będziemy czujni, dziecko może wybrać grę, która nie będzie dostosowana do jego wieku lub będzie zawierała treści, które mogą utrudnić mu spokojne zasypianie lub zwyczajnie je przestraszyć. Jakie więc gry będą dla dziecka najlepsze?

Gry dla najmłodszych dzieci

Jeżeli decydujemy się dać telefon, tablet czy dostęp do komputera dziecku w bardzo młodym wieku, na przykład 3, 4, czy 5 lat, warto wybrać gry edukacyjne dostosowane właśnie do tego wieku. Producenci gier wychodzą naprzeciw takiej potrzebie, co sprawia, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo takich pozycji. Będą to na przykład gry, w których trzeba połączyć zwierzęta lub postacie z bajek w pary. Mogą to być również gry edukacyjne pomagające w zapamiętywaniu konkretnych faktów. Trzeba jednak pamiętać że każdy rodzic musi sam zdecydować w jakim wieku zapoznać dziecko z grami i jaki rodzaj gier mu pokazać.

Gry dla starszych dzieci

Szczególnie ostrożnym trzeba być w momencie kiedy dzieci dorastają. Trzeba im poświęcić czas i niejednokrotnie tłumaczyć dlaczego dana gra może być dla niego nieodpowiednia. Szczególnie dotyczy to gier zawierających przemoc. Mimo, że dziecko może mieć już 10-12 lat, to jednak jego umysł nie jest przygotowany na tego rodzaju obrazy. Jeśli pozwolimy mu wybierać dowolne gry, może okazać się, że niektóre z nich przyczynią się do niepokoju dziecka, a także strachu. Warto więc również na tym etapie wybierać bardziej neutralne gry.