Gry dla chłopców

Szeroko pojęta branża gier komputerowych ma za sobą kilka dekad obfitej w niesamowite wydarzenia historii, w której, oprócz sukcesów na polu narracyjnym i technologicznym, jednym z najważniejszych aspektów był moduł dla wielu graczy. Już nawet „Doom” cieszył się dwadzieścia siedem lat temu całkiem dużą popularnością, umożliwiając starcia kilku graczy naraz, a po „Quake” świat dosłownie zwariował na punkcie mordowania się nawzajem za pośrednictwem serwerów i barwnych postaci, w które mogli wcielić się gracze. Od tamtego czasu gaming online sukcesywnie przybiera na coraz większym rozmachu – serwery mieszczą większą liczbę graczy, a oprócz FPS-ów w świecie gier multiplayer pojawiły się również gry strategiczne i RPG. Przyjrzyjmy się najciekawszym i klasycznym już reprezentantom tych trzech gatunków, w które można obecnie zagrać całkowicie za darmo.

„Mein liebe!”

Wolfenstein jest jedną z najbardziej kultowych marek w historii komputerowych strzelanin. To w końcu „Wolfenstein 3D” niejako przecierał szlaki w 1992 roku i był pierwszą grą, w której można było swobodnie strzelać do wirtualnych przeciwników. Sequel tego tytułu się nie ukazał, ale po niecałej dekadzie przyszła pora na reboot w postaci „Return to Castle Wolfenstein”, który ponownie zachwycił fanów na całym świecie – gra miała bowiem mnóstwo charakteru, świetny arsenał broni i przeciwników, na myśl o których włos jeży się na głowie nawet dzisiaj. Sequel po raz kolejny się nie udał, tym razem z powodów technicznych – twórcy nie byli w stanie sprostać dodaniu do gry kampanii fabularnej, a sfrustrowany wydawca, Activision, postanowił udostępnić w internecie grę wyłącznie multiplayer o nazwie Wolfenstein: Enemy Territory. Decyzja ta była strzałem w dziesiątkę, bo moduł dla wielu graczy dosłownie zwalił całą branżę z nóg – gra była nieziemsko dynamiczna, efektowna, złożona i niebanalna, wprowadzając na przykład jako pierwsza niezwykle obszerne mapy, przez które jednak gracze musieli się przedzierać etapami, wykonując w trakcie gry rozmaite zadania. Siedemnaście lat po premierze ta gra nadal żyje i ma się bardzo dobrze – wystarczy pobrać jej odświeżoną przez fanów wersję o nazwie ET: Legacy, a następnie cieszyć się wyśmienitą rozgrywką za darmo, bez żadnych opłat.

Blizzard – król Midas gier komputerowych

Blizzard od zawsze cieszył się nieposzlakowaną opinią firmy, która po prostu zna się na tworzeniu bardzo dobrych gier. Zaczynali od gier przygodowych i platformowych, by następnie wstrząsnąć branżą poprzez dwie odsłony Warcrafta, wydać znakomite Diablo, a w roku 1998 całkowicie wywrócić porządek ustalony przez Command & Conquer za pomocą Starcrafta. Starcraft był po prostu niesamowity: niezwykle intuicyjny jak na standardy ówczesnych gier strategicznych, oferował mnóstwo zróżnicowanej zawartości i trzy równie interesujące frakcje, a przy tym wyglądał zjawiskowo. Przy okazji premiery drugiej części tej gry (której pierwszy epizod stał się darmowy), pierwszego Starcrafta Blizzard postanowił udostępnić za darmo za pośrednictwem swojej strony internetowej i była to bezwzględnie świetna decyzja, bo w tę grę gracze zagrywają się tak naprawdę po dziś dzień, ponieważ jest nieziemsko grywalna i wymagająca jedynie pod względem umiejętności, a nie specyfikacji technicznej komputera.

Klikaj i szlachtuj

Jeśli chodzi natomiast o gry RPG z modułem multiplayer, to najgodniejszym z reprezentantów tego szeroko pojętego gatunku jest hack 'n slash o nazwie Path of Exile, który szturmem podbił serca graczy na całym świecie, zwłaszcza w obliczu tego, że wielu z nich było rozczarowanych trzecią odsłoną Diablo. Cechą charakterystyczną tej gry są niesamowite wręcz możliwości rozwoju postaci: ikoniczne już drzewko rozwoju postaci zawiera ponad tysiąc umiejętności, które będziemy mogli nabyć z biegiem nabywania coraz większej ilości doświadczenia w trakcie rozgrywki. Warto również nadmienić, że jest to zdecydowanie najpopularniejsza gra multiplayer z całego wymienionego tutaj grona, która regularnie pojawia się na czołowych miejscach listy gier Steam, w które gra obecnie najwięcej graczy.