Niewiele kwestii wzbudza tak wiele emocji jak udostępnienie dziecku telefonu, tabletu, czy komputera do gier. Wielu rodziców zastanawia się w związku z tym kiedy udostępnić dziecku taką możliwość. specjaliści, którzy wypowiadają się w tej kwestii mają nieco zróżnicowane opinie, jednak jest jeden punkt wspólny, z którym zgadzają się wszyscy – nie powinni być to w najwcześniejszych latach życia dziecka lub na najwcześniejszym etapie jego życia. Co to jednak oznacza w praktyce? Kiedy można dać dziecku tablet, czy telefon, aby mogło zagrać w jedną z gier dostosowanych do jego wieku?
Kiedy dać dziecku tablet
Na co dzień widzimy, że dzieci w różnym wieku bawią się urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefon, czy tablet. Nieraz już zanim zaczną mówić, potrafią w pewnym stopniu obsługiwać tego rodzaju urządzenia. Powszechnie wiadomo jednak, że nie warto zapewniać im do nich dostępu w pierwszych etapach życia. Ogólnie przyjęta i akceptowana zasada mówi, że im później dziecko ma dostęp do telefonu, tabletu, czy komputera, tym lepiej. W grę wchodzi tutaj kilka kwestii. Jedną z nich jest oczywiście promieniowanie emitowane przez każdego rodzaju urządzenie elektroniczne. Chodzi tutaj zarówno o wspomniane wyżej telefon, tablet, komputer, czy laptop, jak i o telewizor. Warto więc poczekać aż dziecko skończy parę lat z udostępnianiem mu tego rodzaju możliwości. Innym niebezpieczeństwem są treści niedostosowane do wieku dziecka, które mogą pojawić się na ekranie. Rozwiązaniem jest tutaj stała kontrola tego w co dziecko gra i co widzi.
Dlaczego to takie ważne
Być może jednak zastanawiasz się czy naprawdę jest to takie ważne, a jeśli tak to dlaczego. Istnieje kilka powodów, dla których w najwcześniejszym etapie życia dziecka warto ograniczyć jego kontakt z urządzeniami elektronicznymi. Jak wiadomo, długie wpatrywanie się w ekran może negatywnie wpłynąć na wzrok dorosłych, a więc tym bardziej dzieci. Jeśli od najwcześniejszego dzieciństwa przez długie godziny wpatrują się one w ekran telefonu, tabletu, laptopa, czy telewizora, może to spowodować znaczne pogorszenie jakości widzenia. Poza tym, gry elektroniczne często wypierają te standardowe, a to wpływa negatywnie na rozwój dziecka. Utrudnia to między innymi rozwinięcie zdolności poznawczych oraz manualnych, a także socjalnych, polegających na kontakcie z innymi dziećmi oraz ogólnie rzecz biorąc, z innymi ludźmi.