Pasjans – gra karciana z długą historią

Chyba każdy z nas słyszał o grze karcianej jaką jest pasjans. Praktycznie już od początku pojawienia się komputerów do użytku prywatnego znamy pewne tradycyjne gry. Jedną z nich jest właśnie pasjans. Grali w niego nasi rodzice, a teraz również my mamy do niego dostęp. Jednak istnieje tak wiele różnych nowoczesnych gier, że możemy się zastanawiać czy tego rodzaju gra karciana jest w ogóle potrzebna i czy warto w nią grać. Przyjrzyjmy się tej kwestii i przypomnijmy sobie pokrótce zasady gry.

Zasady gry w pasjansa

Zasady gry są dość proste i nieskomplikowane, więc każdy prędzej czy później je zrozumie i będzie mógł bez problemów grać w tę właśnie grę. Jak już wspomnieliśmy w tytule, jest to gra karciana. Nie potrzebujemy do niej jednak partnera, gdyż jest ona przeznaczona dla jednej osoby. Ogólnie rzecz biorąc polega ona na ułożeniu wszystkich kart w odpowiedni sposób. Na planszy startowej pojawia się kilka rzędów z jedną odkrytą kartą oraz pozostałymi zakrytymi (w zależności od rzędu będzie to odpowiednio od jednej do kilku kart). Kiedy przeniesiemy jedną z nich, odkryje się kolejna znajdująca się pod nią. Zasada układania karto polega na dobieraniu naprzemiennie kolorów – układamy karty od króla do dwójki, przy czym jeśli pierwsza karta jest koloru czerwonego, następna musi być czarna, później znowu czerwona i tak dalej. Dobierać karty możemy ze stosu, który znajduje się na górze strony. Gra kończy się w momencie kiedy wszystkie karty są odsłonięte i odpowiednio ułożone.

Czy warto grać w pasjansa

Pasjans jest dość ciekawą grą i chociaż ma niewiele wspólnego z współczesną grafiką, czy zaawansowaną i rozwiniętą fabuła, to jednak warto poświęcić jej trochę uwagi. Może być to ciekawa propozycja na grę w czasie podróży. Warto przy tym zauważyć, że powstały również aplikacje mobilne, w których możemy zagrać właśnie w tę grę znaną również od nazwą Solitaire. Być może wydaje nam się to niezbyt ciekawym zajęciem, jednak jest to gra przy której trzeba się nieco wysilić, a to może przyczynić się do treningu naszego umysłu. Z pewnością więc granie w tego rodzaju gry nie jest bezsensowne, a wręcz przeciwnie.