Skąd się bierze uzależnienie od gier komputerowych i jak je leczyć?

Nowoczesne technologie w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniły nasze życie nie do poznania. Dzięki nim możemy swobodnie komunikować się z ludźmi na całym świecie, pracować zdalnie, dokonywać operacji finansowych bezgotówkowo i przyjemnie spędzać wolny czas. Gry komputerowe to bardzo popularna forma spędzania czasu i fantastyczna rozrywka, ale bardzo łatwo wciąga i szybko prowadzi do groźnych uzależnień.

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że mechanizm takiego uzależnienia jest identyczny, jak w przypadku alkoholu i narkotyków i również może prowadzić do zgubnych skutków. Sprawdź, czym jest uzależnienie od gier komputerowych, jakie są jego konsekwencje i jak je wyleczyć.

Jak rozpoznać uzależnienie od gier komputerowych?

Szacuje się, że w Polsce około 16 milionów osób, a kiedykolwiek grało w gry komputerowe. Trwale uzależnionych od Internetu oraz gier jest aż 200 tysięcy. Problem ten jest największy wśród osób poniżej 25 roku życia i znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewcząt.

Wszystko zaczyna się dosyć niewinnie w dzieciństwie od zakupu pierwszej gry komputerowej dla dziecka. Niestety w wielu przypadkach nie tylko nie nadzorujemy tego, ile czasu nasza pociecha spędza przed ekranem komputera, ale wręcz jesteśmy zadowoleni, że ma jakieś zajęcie i nie zawraca nam głowy.

Gry bardzo szybko wciągają. Czas, jaki dziecko poświęca na granie każdego dnia, rośnie w ogromnym tempie. Problem pojawia się wtedy, gdy na rzecz grania w gry, dziecko zaczyna z dnia na dzień rezygnować ze spotkań z kolegami i innych aktywności, które dotychczas zajmowały ważne miejsce w jego życiu. Bardzo często zaniedbuje również naukę i poświęca czas przeznaczony na sen, na siedzenie przy komputerze.

Bardzo charakterystyczne jest też to, że każde zwrócenie uwagi na nadmierne korzystnie z gier i Internetu, wywołuje młodym człowieku wybuchy agresji. Taki stan to już niestety poważne uzależnienie, z jakim nie poradzimy sobie sami. Konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy specjalisty od uzależnień.

Na czym polega leczenie uzależnienia od gier komputerowych?

Podobnie jak każdy inny rodzaj uzależnienia również niekontrolowane korzystanie z gier komputerowych wymaga terapii psychologicznej, a niekiedy również leczenia psychiatrycznego. Niestety w Polsce nadal praktycznie nie istnieje zorganizowany system pomocy dla osób dotkniętych tego rodzaju problemem. Pomocy, trzeba szukać naw własną rękę, a specjalistyczna terapia niekiedy dostępna jest tylko odpłatnie, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Osoby uzależnione czeka co najmniej kilka miesięcy, a najczęściej kilka lat trudnej i wymagającej terapii. Jej przejście będzie wymagało zaangażowania, systematyczności i wsparcia ze strony otoczenia- rodziny, przyjaciół.

Pacjenci uzależnieni od gier przechodzą program podobny do 12 kroków w AA. Wyjście z nałogu wymaga przeważnie całkowitej zmiany codziennych nawyków. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć walkę, ponieważ uzależnienie od gier komputerowych i Internetu potrafi doszczętnie zniszczyć życie- zarówno zawodowe, jak i rodzinne, a także zrujnować zdrowie, w stopniu wcale nie mniejszym niż inne używki.

Tym bardziej, powinniśmy już od najmłodszych lat zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób spędza wolny czas nasze dziecko. Nie zaszczepiajmy u naszej pociechy bakcyla gier już w wieku przedszkolnym. Im później maluch się z nimi zetknie, tym mniejsza szansa na wpadnięcie w szpony nałogu.

Kontrolujmy na bieżąco to, ile czasu nasz syn, czy córka spędzają przed komputerem. Zadbajmy, aby młoda osoba miała również inne rozrywki. Zainteresujmy dziecko uprawianiem sportu, spędzajmy z nim aktywnie czas na świeżym powietrzu, w weekendy wychodźmy z domu całą rodziną. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że utrzymanie bliskich relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami jest kluczowe w kwestii uniknięcia zagrożeń w postaci uzależnień od narkotyków, alkoholu, Internetu i gier, czy papierosów.

Postarajmy się tak zorganizować czas naszemu maluchowi, a później nastolatkowi, aby szukał przygód i relacji w świecie realnym, a nie zamykał się w wirtualnej rzeczywistości.