Przykłady dobrych gier na PlayStation

Popularna konsola PlayStation (PSX/PS1) obfitowała w bardzo wiele ciekawych gier. Miała też niemałą liczbę tytułów ekskluzywnych, czyli powstałych i wydanych jedynie na nią, co dla niektórych było bardzo istotne, głównie ze względu na walkę konsola vs PC. Oczywiście jak na wszystkie platformy zdarzały się również gry gorsze, czy nawet totalne crapy, ale ogólnie rzecz ujmując, gry na konsolę PlayStation były dobre i wielu graczy dobrze je wspomina.

Crash Bandicoot

Pierwszy Crash powstał w 1996 roku, a potem miał jeszcze dwie kontynuację na PlayStation, zanim tytuł przeniósł się na konsolę nowszej generacji. Gra stała się bardzo popularna i została ciepło przyjęta przez graczy. Była podzielona na etapy, a każdy etap kończył się starciem z bossem. W następnych częściach dostawało się dodatkowe umiejętności za pokonanie bossów. W grze chodziło o zdobywanie kryształów, a dla osób którym gra się nie znudziła i chcieli więcej, mogli zbierać dodatkowe diamenty za skrzynki i ukryte lokacje i ukończyć grę na 100%. Główny bohater, którym gracz steruje to jamraj, chociaż większość graczy nazywa go lisem zapewne ze względu na rudy charakterystyczny kolor.

Tekken

Najpopularniejsza bijatyka na PlayStation, a warto dodać, że tych na konsole nie brakowało. Nie ma tu nic skomplikowanego. Wybieramy postać walczymy, pokonujemy wszystkich przeciwników i odblokowujemy kolejną postać. Gra oferuje kilka trybów rozrywki. To co wyróżnia grę zwłaszcza 2 i 3 część to liczba ciosów, było tego bardzo dużo, a każda postać miała swój uniwersalny styl walki. Grafika również jak na tamte czasy robiła wrażenia, szczególnie część 3, którą wielu uważa za najlepszą nie tylko z konsoli PlayStation, ale najlepsza ogólnie. Seria Tekken jest wydawana do tej pory i wciąż budzi ogromne zainteresowanie wśród graczy.

Medal of Honor

Prawdziwą sławę Medal of Honor zyskał w 2002 roku gdy została wydana wersja na komputer – Medal of Honor Allied Assault, ale cała seria rozpoczęła się od wydania gry na PlayStation. Gra była bardzo fajnym FPS, z bardzo prostymi założeniami iść przed siebie i zabijać wrogów, czasami robiąc przerwę na innego rodzaju misję np. szpiegowskie. Grę można było przejść na 100% trzeba było wówczas wykonać wszystkie zadania i zabić wszystkich wrogów na mapie. Gra doczekała się kontynuacji – Medal of Honor Underground, który również został wydany tylko na PlayStation.

Contra: Legacy of War

Conta z NES czy SNES zyskała ogromną popularność, dlatego wiele osób zacierało ręce, gdy tytuł ten pojawił się na PlayStation. Gra mimo, że była przyzwoita i dobrze się w nią grało nie zyskała takiej popularności jak Contra z NES. Gra polegała na tym samym co jest poprzedniczki, czyli anihilacji wszystkiego co pojawi się na ekranie, albo nawet nie zdąży pojawić się na ekranie, tyle że teraz robiło się to w lepszej grafice. Przed rozpoczęciem gry można było wybrać jedną z czterech dostępnych postaci, które różniły się używaną bronią, a konkretnie oprócz standardowych miały też bronie specjalne. W grze zastosowano manewr znany już wcześniej z Contra, czyli chcesz zobaczyć zakończenie i głównego bossa to ukończ grę na hard.

Wyżej wymienione gry to jedynie przykłady dobrych gier z PlayStation. Każdy ma swój gust i każdy oczekuje innych cech od dobrej gry. Jednak były tytuły, które wyróżniały się ocenami i recenzjami, gdzie oceny pozytywne i negatywne dzieliła przepaść, co oznaczało, ze gra podoba się prawie wszystkim nawet osobom, które nie przepadały za określonym gatunkiem gier.