Krótka recenzja gry – The Outer Worlds

Wzorowana na najwybitniejszych produkcjach z gatunku, Gra The Outer Worlds może i powinna się podobać graczowi, który ma choć odrobinę poczucia humoru. Nie jednak samym dobrym humorem żyje ten produkt, który dodatkowo zapewnia sporą dawkę dobrej fabuły, akcję i daje możliwość kształtowania historii na własny i wyjątkowy sposób.

Układ sił zawsze może ulec zmianie

The Outer Worlds to gra z gatunku FPS RPG, gdzie naszym zadaniem jest pomoc naukowcowi, który wydobył naszą kapsułę ze strzeżonego statku. Po wielowiekowej hibernacji stajemy przed możliwością zmiany obrazu nowego świata na krańcach galaktyki. Zastany układ sił daje przewagę korporacjom, ale to może się jeszcze zmienić. Ponieważ mamy swobodę wyborów, to nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by stanąć w tej batalii po ich stronie i pożegnać się ze śmiałym naukowcem, który ma nieco odmienne plany.

Niebezpieczeństwo to moje drugie imię

Po dotarciu na pierwszą z planet od razu wchodzimy w wir bitewny, tocząc pojedynki z ludźmi i fauną zamieszkującą planetę. Wykonujemy misje i wybieramy stronników, tak by zgarnąć dla siebie część łupu lub być po prostu dobrym człowiekiem. Choć wiadomym jest, że bohaterowie żyją bardzo krótko, to spotykamy kilka chętnych osób, które pragną wesprzeć nasze działania. Towarzysze na dobre i złe, którzy bardzo przydają się w walce, mają oczywiście także swoje małe plany. Nieraz przyjdzie im nas opuścić, choć wcale o tym nie myśleliśmy. Muszą też przecież zająć się czasem i własnym życiem.

Typowy, rozbudowany system RPG

Rozbudowany arsenał przeróżnych broni dystansowych, mieczy, maczug i wszystkiego, co sobie tylko wyobrazimy, to jeden z najlepszych aspektów gry. Gry gdzie walka i starcia towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Wiele z tych broni ma specjalne zdolności, dzięki którym pokonanie przeciwnika lub jego czasowe unieszkodliwienie jest o wiele łatwiejsze. Mimo to ustalony przez nas z początku stopień trudności może nieraz pokrzyżować nam plany o łatwym łupie. Bowiem im wyższy, tym bardziej będziemy musieli się namęczyć w walce.

Negatywnie – pozytywnie

Zdolności naszego bohatera pomagają mu w różnych aspektach rozgrywki. Z czasem jesteśmy także w stanie otrzymać negatywne cechy, które mimo wszystko pomagają w zdobyciu większej ilości tych pozytywnych. Drzewo umiejętności i rozwoju jest potężne, a ilość możliwych do zdobycia bonusów podobna. Bonusy najczęściej otrzymujemy wraz z postępem i sposobem naszej rozgrywki, podobnie jest z negatywnymi cechami, które bardzo odzwierciedlają nasze niedociągnięcia.

Podsumowanie

The Outer Worlds zapewnia wszystko to, co w FPS-ach i RPG-ach najlepsze. Dynamika akcji jest tu czasem przerywana na rzecz dłuższych dialogów, ale i fabuła jest tu bardzo interesująca i intrygująca. Zadania i misje wcale nie są tak łatwe i często opierają się na prawdzie, która leży gdzieś pośrodku różnych frakcji. Nic nie jest czarne ani białe, wszystko zaprojektowane w wielu odcieniach szarości.