Co zrobić aby gry nie zawładnęły naszym życiem

Granie od czasu do czasu w gry komputerowe, czy mobilne, może być dla nas formą relaksu. Czasami po całym dniu albo w przerwie w pracy, wykorzystujemy czas właśnie na to, aby pograć w jedną z wielu gier. Nie ma w tym oczywiście nic złego. W niektórych przypadkach jednak niewinne granie w gry komputerowe może przerodzić się w niebezpieczny nałóg. Niejedna osoba przesiaduje do późnych godzin nocnych oraz całymi weekendami przed komputerem. Takie osoby wykorzystują każdą wolną chwilę na to, aby zagrać w konkretną grę. Jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą i jak ich uniknąć?

Niebezpieczeństwa związane z grami

Chociaż same gry mogą nie mieć w sobie nic złego, to jednak ilość spędzanego na nich czasu może być problemem. Jak już wspomnieliśmy, niejedna osoba spędza cały swój wolny czas na grach. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na jej życie osobiste, a co gorsza na życie rodzinne. Jeżeli taka osoba posiada rodzinę, najbardziej ucierpi na tym mąż/żona oraz dzieci, dla których nie będzie ona miała czasu. Poza tym, często takie uzależnienie od gier powoduje, że nie można się skupić na wykonywanej pracy. Nawet będąc w pracy myśli takich osób krążą wokół gier. Powoduje to spadek wydajności w pracy, co może doprowadzić do zwolnienia. Co gorsza, osoba taka może sama zaniedbać pracę spóźniając się do niej czy w ogóle nie przychodząc, gdyż w tym czasie gra w gry komputerowe. Skutki mogą więc być opłakane.

Jak uniknąć uzależnienia od gier

Jak widzimy, uzależnienie od gier może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego najlepiej będzie jeśli zapobiegniemy mu przed jego pojawieniem się. W tym celu, jeżeli od czasu do czasu gramy w gry komputerowe lub mobilne, warto wyznaczyć sobie odpowiednie granice. Na przykład warto ustalić, że jednego dnia nie poświęcimy na żadną grę więcej niż pół godziny, czy godzinę czasu. Podobny limit możemy wyznaczyć sobie tygodniowo. Jeżeli zaś widzimy, że trudno nam się oderwać od danej gry i nie potrafimy ograniczyć się do określonego limitu, a raczej zaczynamy przesiadywać nad grą dużo więcej czasu, możliwe, że najlepszym wyjściem będzie jej odinstalowanie.