Po co nam gry komputerowe? - 1 2025

Po co nam gry komputerowe?

Gracze na całym świecie odnoszą wspaniałe sukcesy, zarabiają masę pieniędzy i są uwielbiani przez miliony fanów, a mimo to wciąż panuje mit, że gracz nic w życiu nie osiągnie, że na pewno nie ma dziewczyny albo że nie radzi sobie w karierze zawodowej. Tymczasem granie w gry pomaga nam nabyć wiele potrzebnych umiejętności, których ciężko szukać w szkole czy w pracy w korporacji.

Granie w gry wymaga współpracy

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich gier, ale zdecydowanie tych najpopularniejszych. Są to głównie gry, które opierają się na modelu współpracy i całościowy wynik grupy liczy się najbardziej. Dlatego też gry wymagają od nas umiejętności współpracy, opanowania oraz strategicznego myślenia, bo musimy naszą strategię dostosować do umiejętności naszych współgraczy. Co ważne, musimy robić to bardzo szybko, bo za każdym razem nasza drużyna składa się z innych osób, a mecze też nie są specjalnie długie, bo przeważnie do kilkudziesięciu minut. Dzięki temu rozwijamy swój potencjał jako lider lub uczymy się dostosowywać do zaistniałej sytuacji.

Nauka pracy pod presją

Gry bywają stresujące, zwłaszcza jeśli gra się w nie długo i na poważnie. Wtedy zależy nam na tym, żeby nasze wyniki były jak najlepsze, a co za tym idzie, bardziej się na tym skupiamy. Stąd bierze się też zjawisko agresywnych graczy, którzy zwyczajnie nie radzą sobie z presją, która idzie za przegrywaniem i czują silną potrzebę wyżycia się na kolegach z drużyny, czy na drużynie przeciwnej. Praca pod presją jest jednak obowiązkowa, żeby stać się lepszym i radzić sobie w ciężkich sytuacjach. Nawet jeśli nam nie idzie, lepiej zacisnąć zęby i starać się dalej, niż odpuścić sobie całkowicie. Z takim nastawieniem łatwiej piąć się w górę oraz zbudować sobie stałą drużynę.

Szybszy refleks i rozwój umiejętności motorycznych

Żeby być dobrym, trzeba szybko się uczyć. Nie tylko samej mechaniki gry, ale także nowych umiejętności postaci, którymi gramy, czy nowych strategii zaprezentowanych na wszelkiego rodzaju eventach. A jeśli w grze natkniemy się na coś nowego, musimy szybko reagować, czyli rozwija się nasz refleks. I o ile można to samo osiągnąć w garnie w gry na świeżym powietrzu, to jednak gry komputerowe bardziej angażują nasz mózg, bo organizm się nie męczy. Dzięki temu nasz refleks rozwija się szybciej. Ponadto jesteśmy w stanie nauczyć się przyswajania nowych umiejętności opartych na naszym układzie motorycznym, co bardzo pomoże nam w naszej przyszłej pracy.