Gry edukacyjne dla dzieci - 1 2024

Gry edukacyjne dla dzieci

Obecne pokolenie dzieci często orientuje się w kwestii obsługi telefonu czy komputera lepiej niż ich rodzice, a już na pewno dziadkowie. Już kilkuletnie dzieci potrafią bez problemu znaleźć swoje ulubione bajki czy gry zainstalowane na telefonie, czy też umieszczone w sieci. To w jakim wieku dziecko zacznie korzystać z urządzeń elektronicznych, zależy przede wszystkim od rodziców. Kiedy jednak pozwolimy im na ich używanie, warto kontrolować w jaki sposób to robią. Nie byłoby właściwe pozwalanie dziecku na granie w jakiekolwiek gry czy oglądanie jakichkolwiek bajek, czy programów. Wiele z nich nie jest odpowiednie dla dzieci, dlatego tak ważna jest kwestia kontroli rodzicielskiej. Jeśli chodzi o gry, najlepiej sprawdzą się te edukacyjne.

Czym są gry edukacyjne

Jeśli chcemy wybrać dobre gry edukacyjne dla dzieci, musimy się zastanowić czym one tak naprawdę są. Każda gra edukacyjna ma na celu, jak sama nazwa wskazuje, edukację naszych dzieci. Dobrze wykorzystana może być pomocą w rozwijaniu konkretnych umiejętności. Na przykład może pomóc dziecku w zapoznaniu się z literami czy cyframi na wczesnym etapie jego rozwoju. Może także pomóc w nauce języka obcego, a ten bardzo łatwo trafia do dzieci. Istnieje wiele różnego rodzaju aplikacji, które są skonstruowane na zasadzie gry połączonej z nauką. Dzięki temu zdobywanie wiedzy jest dla dziecka przyjemne.

Jak dobrać odpowiednie gry edukacyjne

Gry edukacyjne powinniśmy odpowiednio dobrać biorąc pod uwagę kilka kwestii. Jedną z nich jest wiek dziecka. Inna gra będzie odpowiednia dla 5-latka, a inna dla 10-latka. Niektóre gry mają zaznaczony przedział wiekowy dzieci, do których są skierowane. Przy innych jednak samodzielnie będziemy musieli określić czy dana gra jest odpowiednia. Kolejna kwestia to ilość czasu jaką dziecko poświęca na grę. Niektóre z nich są tak skonstruowane, aby dziecko przeznaczało na nie codziennie wiele czasu i mogą uzależniać. Warto więc wybierać takie, które pozwalają na przykład na skończenie jednego poziomu w stosunkowo krótkim czasie. Ważna jest tutaj konsekwencja rodziców w wyznaczaniu czasu, jaki dziecko może poświęcić na grę.